Blog

Saski Partners: Po rekordowym 2015 roku polski rynek fuzji czeka spadek (ISBnews)

|

Saski Partners: Po rekordowym 2015 roku polski rynek fuzji czeka spadek (ISBnews)

Po rekordowym pod względem liczby transakcji 2015 roku, polski rynek fuzji i przejęć może odnotować pierwszy od trzech lat spadek. Transakcjom nie sprzyja bowiem narastająca niepewność w obszarze polityki gospodarczej, przewiduje Tomasz Pasiewicz, partner zarządzający w firmie doradczej Saski Partners.

„Wydaje się, że nie da się powtórzyć ubiegłorocznego wyniku, jeśli chodzi o liczbę transakcji na polskim rynku fuzji i przejęć. Spodziewamy się, że niepewność co do zmian w przepisach regulujących działalność gospodarczą w takich sektorach, jak handel, finanse czy energetyka będzie skłaniała do wstrzemięźliwości zarówno potencjalnych kupujących, jak i sprzedających. Jednak transakcje już zaplanowane i rozpoczęte w 2015 będą finalizowane” – powiedział ISBnews Pasiewicz.

Według danych Thomson Reuters, liczba fuzji i przejęć w Polsce wzrosła w 2015 roku o blisko 50% do najwyższego w historii poziomu 685. Były to drugi z rzędu rok tak znacznych wzrostów. Całkowita wartość zawartych w ubiegłym roku transakcji zwiększyła się o 24% do ponad 7 mld  USD. Rynek zdominowany był przez transakcje małej i średniej wielkości, których średnia wartość oscylowała wokół 15 mln USD wobec 22 mln USD rok wcześniej.

W ubiegłym roku do największej liczby fuzji i przejęć doszło w sektorze produkcji przemysłowej, gdzie liczba transakcji podwoiła się. Wartościowo największą dynamikę odnotował sektor mediów za sprawą przejęcia akcji telewizji  TVN oraz energetyka dzięki transakcji sprzedaży spółki PKP Energetyka i farm wiatrowych EDP.

„W tym roku można oczekiwać aktywności konsolidacyjnej w sektorze nieruchomości i produkcji przemysłowej. Fuzji spodziewać możemy się również w sektorze produkcji żywności ponieważ polski rynek konsolidował się do tej pory wolniej niż handel” – uważa Pasiewicz.

Niepewność co do kierunku polityki gospodarczej nowego rządu, ograniczone możliwości inwestycyjne funduszy emerytalnych oraz zawirowania na rynkach wschodzących doprowadziły w ubiegłym roku do najgłębszego od siedmiu lat spadku głównego indeksu warszawskiej giełdy. Wartość  WIG 20 obniżyła się w 2015 roku o 19,7%, co było czwartym najgorszym wynikiem wśród głównych indeksów giełd europejskich.

„Głęboka przecena na rynku akcji może zachęcać niektórych inwestorów do ogłaszania wezwań i wycofywania spółek z obrotu, choć w wielu przypadkach wyceny wciąż nie są tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Biorąc pod uwagę wskaźniki cena/zysk, czy cena/wartość księgowa dla całego rynku, to taniej było w 2011 czy 2012 roku” – wskazał Pasiewicz.

Saski Partners to niezależna firma doradztwa finansowego założona w 2007 roku przez bankowców inwestycyjnych z międzynarodowym doświadczeniem. Firma świadczy usługi w Polsce i na terenie innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się w doradztwie przy fuzjach i przejęciach oraz pomaga organizować finansowanie kapitałowe oraz dłużne. Firma doradza również przedsiębiorstwom przy restrukturyzacji finansowej, budowie finansowych strategii rozwoju oraz wycenie firm.

ISBnews

Zobacz inne wpisy z tej kategorii:

  • |

    Nie obserwujemy obecnie fundamentalnych zmian w ocenie ryzyka inwestycyjnego w Polsce, które miałyby podłoże w sytuacji geopolitycznej. Oczywiście ten czynnik jest brany pod uwagę przy ocenie projektów inwestycyjnych. Jednak częściej barierą w pozyskaniu kapitału od zagranicznych inwestorów jest pogorszenie rentowności spowodowane wzrostem kosztów produkcji, jaki nastąpił w ostatn

  • |

    Nasz Partner Hubert Huruk skomentował stan i perspektywy polskiego rynku fuzji i przejęć dla "Rzeczpospolitej" i "Parkietu". Rezczpospolita, 27 grudnia 2021 - Duży ruch w przejęciach: Pandemia nieco urealniła wyceny aktywów, co pomagało w finalizowaniu transakcji. – Natomiast w ostatnich miesiącach wyceny spółek przy przejęciu kontroli odnotowują tendencję wzrostową w porównaniu

  • |

    Nasz Partner Zarządzający Dominik Olszewski skomentował dla Pulsu Biznesu obecną sytuację na polskim rynku fuzji i przejęć: W przyszłym roku będzie stabilnie DOMINIK OLSZEWSKI, partner zarządzający z Saski Partners Wzrost liczby fuzji i przejęć na rynku w trzecim kwartale to rezultat kumulacji. W tym roku inwestorzy i sprzedający na kilka miesięcy wstrzymali rozpoczęte procesy,

Następne wpisy

WIODĄCY DORADCA
CORPORATE FINANCE Z DOSTĘPEM DO RYNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Saski Partners Sp. z o.o. sp. k.
ul. Śniadeckich 10, 4 piętro
00-656 Warszawa
Tel.: +48 22 218 5900
E-mail: biuro@saskipartners.pl

corporate finance · fuzje i przejęcia · pozyskiwanie finansowania · restrukturyzacja finansowa · strategiczne doradztwo finansowe · finansowanie kapitałowe · finansowanie dłużne · private equity · private debt · refinansowanie · planowanie majątku · family office · strategia firmy · sprzedaż firmy · nabycie firmy · model finansowy · wycena · emisja akcji · emisja obligacji · wykup lewarowany · wykup menadżerski